Odessa Permian Sports

Permian Wins Tall City Relays

MIDLAND, TX – The 2020 Permian track team made their first appearance of the season on Friday.  The Panthers turned in an impressive performance in the Tall City Relays to record their third consecutive title.

  
GIRLS

Team Scores:
1. Odessa Permian (134), 2. Midland High (112), 3. Frenship (97.50), 4. Lubbock Monterey (83), 5. Midland Lee (69), 6. Andrews (59.50), 7. Odessa High (41), 8. Abilene Cooper (21)

100 Meter Dash:
1. Daveja Wilson (Permian) 13.29, 2. Jaliyah Jackson (Frenship) 13.37, 3. Amyra Allen (Permian) 13.71, 4. Jalia Towner (Monterey) 13.76, 5. Natashi Hopes (Cooper) 13.95, 6. Jordan Sanders (Monterey) 14.00, 7. Diamonique Sprague (Midland) 14.04, 8. Laura Madrilez (Andrews) 14.25, 9. Breann Anderson (Odessa) 14.27, 10. Shailyn Planks (Monterey) 14.29, 11. Ladasha Rafter (Cooper) 14.60, 12. Amalia Muro (Odessa) 14.66, 13. Giselle Mendoza (Odessa) 14.67, 14. Sidney Hayes (Cooper) 14.72, 15. Chaumaria Medearis (Mid Lee) 14.73, 16. Jabreonia Savage (Permian) 14.89, 17. Angelynne Orosco (Midland) 14.95, 18. Sydney Leavitt (Mid Lee) 14.97

200 Meter Dash:
1. Harris, Tyra (Permian) 26.41, 2. Bracken, Brielle (Midland) 27.68, 3. Madrilez, Laura (Andrews) 28.37, 4. Culver, Hayvien (Monterey) 28.38, 5. Brooks, Zyandrious (Monterey) 28.44, 6. Noble, Maryn (Monterey) 28.66, 7. Wilson, Daveja (Permian) 28.76, 8. Vasquez, Alyssa (Andrews) 28.88, 9. Fotis, Skylar (Mid Lee) 28.94, 10. Kennedy, Jentre (Frenship) 29.33, 11. McQuaig-Williams, Taleah (Odessa) 29.44, 12. Ortiz, Adali (Andrews) 29.51, 13. McCoy, Mckia (Midland) 29.54, 14. Garza, Isabella (Permian) 29.76, 15. Olvera, Caylie (Cooper) 29.79

400 Meter Dash:
1. Cowart, Jillian (Frenship) 1:01.99, 2. Salcido, Naialee (Andrews) 1:03.49, 3. Wilson, Daveja (Permian) 1:03.73, 4. Arana, Jozlyn (Andrews) 1:03.88, 5. Carrasco, Jezne (Andrews) 1:05.02, 6. Ramos, Aniya (Permian) 1:05.93, 7. Byford, Paige (Odessa) 1:06.94, 8. Burkhart, Meagan (Midland) 1:07.10, 9. Barnwell, Kayla (Midland) 1:08.19, 10. Gonzales, Mya (Permian) 1:09.07, 11. Flores, Thalia (Mid Lee) 1:09.23, 12. Matsinger, Lexie (Midland) 1:10.05, 13. Noble, Maryn (Monterey) 1:10.77, 14. Luna, Marexyi (Odessa) 1:11.37, 15. Guerrero, Kenzee (Monterey) 1:12.09, 16. Sime, Michaelle (Monterey) 1:12.58

800 Meter Run:
1. Howard, Raeley (Permian) 2:35.57, 2. Lujan, Odalis (Odessa) 2:36.40, 3. Casanova, Abigail (Monterey) 2:37.46, 4. McWilliams, Destini (Monterey) 2:38.10, 5. Beatty, Abigail (Andrews) 2:39.20, 6. Clark, Claire (Andrews) 2:40.42,
7. Bustos, Melina (Frenship) 2:41.26, 8. Brito, Nydia (Permian) 2:41.98, 9. Ford, Aleisha (Odessa) 2:49.68, 10. Cura, Brigette (Mid Lee) 2:50.67, 11. Temple, Averi (Permian) 2:52.58. 12. Sime, Michaelle (Monterey) 2:59.24

1,600 Meter Run:
1. Tate, Kari (Midland) 5:49.73, 2. Casanova, Abigail (Monterey) 5:55.76, 3. Murillo-Martinez, Marian (Odessa) 6:00.62, 4. Bingham, Bailey (Mid Lee) 6:01.28, 5. McWilliams, Destini (Monterey) 6:01.59, 6. Lujan, Odalis (Odessa) 6:02.27, 7. Allen, Audrey (Frenship) 6:03.51, 8. Hamilton, Simona (Cooper) 6:07.66, 9. Long, Hanna (Mid Lee) 6:08.27, 10. Perez, Jazira (Odessa) 6:09.00, 11. Brito, Nydia (Permian) 6:09.53, 12. Hernandez, Sarah (Midland) 6:11.25, 13. Beatty, Abigail (Andrews) 6:11.77, 14. Rhoads, Jaycee (Cooper) 6:14.36, 15. Clark, Claire (Andrews) 6:14.65, 16. Bustos, Melina (Frenship) 6:14.78, 17. Gonzalez, Serena (Midland) 6:17.65, 18. Mathis, Kendall (Permian) 6:22.32

100 Meter Hurdles:
1. McBride, Jade (Midland) 17.10, 2. Gonzalez, Taylor (Midland) 17.35, 3. Weaks, Arwen (Permian) 17.75, 4. Vincent, Sydney (Midland) 18.12, 5. Tuttle, Alyssa (Monterey) 19.45, 6. Mayhall, Ciana (Frenship) 19.55, 7. Munoz, Yimela (Andrews) 19.95, 8. Uren, Hannah (Permian) 20.08, 9. Villavicencio, Victoria (Andrews) 20.13, 10. Carrasco, Katrina (Permian) 20.16, 11. McGrough, Mireyah (Andrews) 20.32, 12. Hernandez, Natalie (Odessa) 20.97

300 Meter Hurdles:
1. McBride, Jade (Midland) 50.37, 2. Gonzalez, Taylor (Midland) 51.62, 3. Uren, Hannah (Permian) 52.57, 4. Johnson, Hilary (Frenship) 52.78, 5. Wiggins, Kaitlyn (Mid Lee) 53.04, 6. Ceballos, Jazlynn (Permian) 54.25, 7. Villavicencio, Victoria (Andrews) 54.83, 8. Mayhall, Ciana (Frenship) 55.17, 9. Howard, Raeley (Permian) 55.30, 10. Helbig, Brianna (Andrews) 55.99, 11. Longoria, Amberly (Odessa) 56.20, 12. Vincent, Sydney (Midland) 56.34

4×100 Meter Relay:
1. Odessa Permian ‘A’ (48.85), 2. Lubbock Monterey ‘A’ (50.10), 3. Wolfforth Frenship ‘A’ (50.60), 4. Midland High ‘A’ (51.16), 5. Abilene Cooper ‘A’ (51.76), 6. Odessa High ‘A’ (52.02), 7. Midland Lee ‘A’ (52.87), 8. Andrews ‘A’ (53.47)

4×200 Meter Relay:
1. Odessa Permian ‘A’ (1:47.08), 2. Andrews ‘A’ (1:50.67), 3. Midland High ‘A’ (1:52.16), 4. Lubbock Monterey ‘A’ (1:53.13), 5. Midland Lee ‘A’ (1:53.37), 6. Abilene Cooper ‘A’ (1:53.57), 7. Odessa ‘A’ (1:58.67)

4×400 Meter Relay:
1. Wolfforth Frenship ‘A’ (4:14.37), 2. Andrews ‘A’ (4:14.73), 3t. Odessa Permian ‘A’ (4:20.74), 3t. Abilene Cooper ‘A’ (4:20.74), 5. Midland Lee ‘A’ (4:26.18), 6. Midland High ‘A’ (4:26.20), 7. Odessa High ‘A’ (4:36.84)

High Jump:
1. Harris, Tyra (Permian) 4-10, 2t. Byford, Paige (Odessa) j4-10, 2t. Hobbs, Emily (Frenship) j4-10, 4. Jaquez, Gaby (Odessa) j4-10, 5t. Vasquez, Alyssa (Andrews) j4-08, 5t. Mayhall, Ciana (Frenship) j4-08, 7. Hopes, Natashi (Cooper) 4-06

Long Jump:
1. Wilson, Daveja (Permian) 16-07.50, 2. Bracken, Brielle (Midland) 16-04.75, 3. Walton, Anya (Mid Lee) 16-04.00
4. Fotis, Skylar (Mid Lee) 16-02.00, 5. Ramos, Aniya (Permian) 15-11.00, 6. Rafter, Ladasha (Cooper) 15-07.00, 7. Noble, Maryn (Monterey) 15-04.75, 8. Hayes, Sidney (Cooper) 15-03.50, 9. Culver, Hayvien (Monterey) 15-02.50, 10. Barnwell, Kayla (Midland) 15-01.50, 11. Argullin, Reanna (Frenship) 15-00.50, 12. Vasquez, Alyssa (Andrews) 14-09.00, 13. Johnson, Jaslyn (Andrews) 14-02.50, 14. Matsinger, Lexie (Midland) 14-00.00, 15. McCann, Elizabeth (Frenship) 13-07.75, 16. Jones, Natalie (Permian) 13-03.00

Triple Jump:
1. Walton, Anya (Mid Lee) 35-01.00, 2. Kennedy, Jentre (Frenship) 34-06.00, 3. Ramos, Aniya (Permian) 33-09.50, 4. Bracken, Brielle (Midland) 32-10.75, 5. Hayes, Sidney (Cooper) 32-09.75, 6. McCann, Elizabeth (Frenship) 32-05.75, 7. Ceballos, Jazlynn (Permian) 31-09.00, 8. Barnwell, Kayla (Midland) 31-05.75, 9. Byford, Paige (Odessa) 31-05.25, 10. Rafter, Ladasha (Cooper) 31-04.50, 11. Johnson, Jaslyn (Andrews) 29-09.50, 12. Short, Bailey (Permian) 29-03.25

  
BOYS

Team Scores:
1. Abilene Cooper (99), 2. Wolfforth Frenship (98 ), 3. Midland Lee (88), 4. Odessa Permian (87.50), 5. Odessa (87),  6. Andrews (71.50), 7. Midland (66), 8. Lubbock Monterey 37

100 Meter Dash:
1. Boyd, Keitron (Cooper) 11.43, 2. Favors, Aeneas (Cooper) 11.67, 3. Singleton, MJ (Monterey) 11.89, 4. Hicks, Brian (Mid Lee) 12.00, 5. Cobb, Dre (Odessa) 12.02, 6. Gomez, Elijah (Frenship) 12.05, 7. Washington, Jeremiah (Frenship) 12.07, 8. Conaway, Isaiah (Andrews) 12.18, 9. Limuel, Terran (Permian) 12.19, 10. Gwilliam, Parker (Permian) 12.26, 11. Stell, Chase (Permian) 12.29, 12. White, Trent (Monterey) 12.36, 13. Gardea, Seth (Midland) 12.38, 14. Mannix, Brannan (Midland) 12.38, 15. Serrano, Mike (Mid Lee) 12.50, 16. Zachery, Jayden (Andrews) 12.51, 17. Campos, Daelin (Cooper) 12.55, 18. Warsaw, Liam (Midland) 12.69

200 Meter Dash:
1. Gonzalez, Trent (Mid Lee) 23.44, 2. Baze, Kayden (Permian) 24.28, 3. Bradley, Andrew (Cooper) 24.36, 4. Patton, Jacob (Mid Lee) 24.40, 5. Garcia, Daniel (Midland) 24.58, 6. Gwilliam, Parker (Permian) 24.64, 7. Edwards, Jayvian (Odessa) 24.69, 8. Johnson, Cory (Midland) 24.91, 9. Flowers, Michael (Midland) 25.05, 10. White, Trent (Monterey) 25.23, 11. Musukuma, Jack (Permian) 25.28, 12. Zachery, Jayden (Andrews) 25.29, 13. Ramirez, JC (Odessa) 25.31, 14. Gilkey, William (Cooper) 25.97, 15. Taylor, Stefan (Cooper) 26.09, 16. Velasquez, Eddie (Andrews) 26.42, 17. Cleveland, Giovanni (Monterey) 26.58, 18. Ortiz, Omar (Odessa) 26.82

400 Meter Dash:
1. Boyd, Keitron (Cooper) 50.45, 2. Villegas, Daniel (Midland) 53.27, 3. Lujan, Derik (Andrews) 53.82, 4. Serna, Julian (Frenship) 54.29, 5. Terry, Harper (Permian) 54.56, 6. Ramon, Antione (Odessa) 55.04, 7. Huffman, Braden (Mid Lee) 55.29, 8. Alba, Gavin (Midland) 55.66, 9. Ramirez, JC (Odessa) 56.33, 10. Foster, Tanner (Frenship) 56.61,
11. Ortiz, Mathew (Odessa) 56.64, 12. Urquidez, Takoah (Monterey) 56.75, 13. James, Ettiene (Monterey) 56.92, 14. Musukuma, Jack (Permian) 57.07, 15. Paige, Ajani (Cooper) 57.46

800 Meter Run:
1. Lujan, Devan (Andrews) 2:01.63, 2. Ortiz, Mathew (Odessa) 2:04.95, 3. Harrison, Chandler (Permian) 2:08.82, 4. Rios, Luis (Odessa) 2:09.88, 5. Orona, Aleksander (Odessa) 2:10.90, 6. Ozuna, Michael (Midland) 2:10.91, 7. Milefsky, Nathan (Midland) 2:11.16, 8. Benavidez, Angel (Permian) 2:12.60, 9. Huffman, Braden (Mid Lee) 2:12.85,
10. Martinez, Zachariah (Frenship) 2:13.68, 11. Etchison, Gage (Frenship) 2:14.47, 12. Tena, Albert (Midland) 2:16.20, 13. Barnhill, Layton (Monterey) 2:18.99, 14. Esparza, Patrick (Cooper) 2:20.24, 15. Perez, Damian (Cooper) 2:24.38

1,600 Meter Run:
1. Lujan, Adrian (Odessa) 4:46.01, 2. Mora, David (Monterey) 4:48.51, 3. Avila, Alvin (Mid Lee) 4:55.89, 4. Aguirre, Zander (Permian) 4:59.09, 5. Flotte, Joseph (Odessa) 5:02.28, 6. Villareal, Matthew (Andrews) 5:03.45, 7. Esparza, Patrick (Cooper) 5:04.24, 8. Chavez, Christian (Permian) 5:05.33, 9. Orona, Aleksander (Odessa) 5:05.76, 10. Gonzales, Gregario (Andrews) 5:05.94, 11. Martinez, Zachariah (Frenship) 5:06.39, 12. Shields, Daryck (Cooper) 5:06.68

3,200 Meter Run:
1. Garcia, Josh (Permian) 9:54.00, 2. Lujan, Adrian (Odessa) 10:11.00, 3. Mora, David (Monterey) 10:14.00, 4. Marquez, Jasson (Andrews) 10:17.00, 5. Chavez, Christian (Permian) 10:33.00, 6. Avila, Alvin (Mid Lee) 10:38.00

110 Meter Hurdles:
1. Scott, Cooper (Frenship) 15.92, 2. McCracken, Jacob (Midland) 16.29, 3. Brockington, Preston (Midland) 16.58, 4. Diles, Lawrence (Cooper) 16.80, 5. Pierce, Devon (Permian) 17.61, 6. Aguirre, Austin (Odessa) 17.93, 7. Hernandez, Noah (Andrews) 18.66, 8. Saenz, Jaye (Permian) 18.67, 9. Zamora, Tony (Mid Lee) 18.72, 10. Manning, Luke (Midland) 19.49

300 Meter Hurdles:
1. Scott, Cooper (Frenship) 39.76, 2. Diles, Lawrence (Cooper) 42.49, 3. Mayfield, Mason (Frenship) 42.94, 4. Lawson, Jacob (Andrews) 43.32, 5. Rios, Luis (Odessa) 43.37, 6. Zamora, Tony (Mid Lee) 44.62, 7. Aguirre, Austin (Odessa) 45.09, 8. Armendariz, Luke (Andrews) 45.25, 9. Pierce, Devon (Permian) 45.71, 10. Saenz, Jaye (Permian) 45.87, 11. Hernandez, Noah (Andrews) 46.78, 12. Ralston, Avante (Cooper) 46.81, 13. Manning, Luke (Midland) 46.86, 14. Guevara, Easton (Midland) 47.56, 15. Navarrette, Alonso (Odessa) 47.80

4×100 Meter Relay:
1. Wolfforth Frenship ‘A’ (42.75), 2. Midland Lee ‘A’ (43.13), 3. Midland High ‘A’ (44.07), 4. Odessa Permian ‘A’ (44.18), 5. Lubbock Monterey ‘A’ (44.84), 6. Abilene Cooper ‘A’ (45.67), 7. Andrews ‘A’ (45.91)

4×200 Meter Relay:
1. Wolfforth Frenship ‘A’ (1:31.80), 2. Abilene Cooper ‘A’ (1:31.95), 3. Midland Lee ‘A’ (1:32.18), 4. Odessa Permian ‘A’ (1:33.67), 5. Lubbock Monterey ‘A’ (1:35.36), 6. Andrews ‘A’ (1:35.93), 7. Midland High ‘A’ (1:36.20), 8. Odessa High ‘A’ (1:36.20)

4×400 Meter Relay:
1. Abilene Cooper ‘A’ (3:32.67), 2. Midland High ‘A’ (3:34.54), 3. Andrews ‘A’ (3:35.25), 4. Odessa High ‘A’ (3:36.92),
5. Odessa Permian ‘A’ (3:37.99), 6. Wolfforth Frenship ‘A’ (3:42.48), 7. Lubbock Monterey ‘A’ (3:52.19)

High Jump:
1. Ebenstein, Slade (Mid Lee) 6-04.00, 2. Johnson, Cory (Midland) 6-02.00, 3. Davila, Adrian (Permian) 5-08.00, 4. Harrison, Chandler (Permian) 5-06.00, 5. Velasquez, Eddie (Andrews) 5-06.00, 6. Combs, Christian (Monterey) J5-06.00

Long Jump:
1. Webb, Daegan (Frenship) 21-04.00, 2. Edwards, Jayvian (Odessa) 21-03.25, 3. Scott, Cooper (Frenship) 21-00.75, 4. Ramirez, JC (Odessa) 20-03.25, 5. Limuel, Terran (Permian) 20-00.75, 6. Combs, Christian (Monterey) 19-11.50, 7. Walton, Felton (Midland) 19-10.50, 8. Williams, Dash (Permian) 19-07.50, 9. Brown, Trenton (Monterey) 19-07.00, 10. Gomez, Moses (Midland) 19-01.25, 11. Mayfield, Mason (Frenship) 18-08.75, 12. Diles, Lawrence (Cooper) 18-07.75, 13. Mahaffey, Brian (Permian) 18-03.50, 14. Falcon, Salvador (Odessa) 17-11.25, 15. Means, Creshaud (Monterey) 17-10.25

Triple Jump:
1. Edwards, Jayvian (Odessa) 45-10.75, 2. Ramirez, JC (Odessa) 44-02.25, 3. Williams, Dash (Permian) 43-06.50, 4. Means, Creshaud (Monterey) 43-01.00, 5. Lujan, Devan (Andrews) 40-01.00, 6. Walton, Felton (Midland) 40-00.75, 7. Gomez, Moses (Midland) 39-01.50, 8. Diles, Lawrence (Cooper) 38-11.00, 9. Scott, Cooper (Frenship) 38-01.25, 10. Falcon, Salvador (Odessa) 37-08.50

Discus:
1. Parchman, Jake (Permian) 182-05, 2. Hair, Paxton (Andrews) 176-03, 3. Whitaker, McCord (Cooper) 157-04, 4. Gonzales, Charlie (Mid Lee) 156-05, 5. Barker, Cody (Frenship) 134-03, 6. Whitehill, Garrett (Mid Lee) J134-03, 7. Calvery, Nathan (Odessa) 133-10, 8. Barboza, Evan (Frenship) 132-09, 9. Eugenis, Caleb (Frenship) 132-03, 10. Pearson, Braxton (Midland) 129-04, 11. Farley, Cody (Cooper) 124-00, 12. Heller, Zac (Mid Lee) 117-05, 13. Tates, Tyler (Monterey) 116-05, 14. Rodriguez, Angel (Odessa) 114-11, 15. Lopez, Jesus (Andrews) 113-00, 16. Sanchez, Jezreel (Odessa) 108-06, 17. Deax, Jacob (Cooper) 107-03, 18. Bass, Korey (Permian) 103-02

Shot Put:
1. Hair, Paxton (Andrews) 48-05.00, 2. Whitaker, McCord (Cooper) 46-08.50, 3. Gonzales, Charlie (Mid Lee) 46-00.00, 4. McCormick, Kyle (Frenship) 45-08.50, 5. Bruce, James (Permian) 44-00.50, 6. Moreno, Carlos (Mid Lee) 43-05.50, 7. McNeil, Mark (Frenship) 42-05.00, 8. Calvery, Nathan (Odessa) 40-01.00, 9. Douglas, Logan (Frenship) 40-00.50, 10. Smith, Justin (Cooper) 39-01.50, 11. Lopez, Jesus (Andrews) 37-06.50, 12. Pearson, Braxton (Midland) 37-03.50, 13. Harris, Alexander (Monterey) 36-07.00, 14. Sanchez, Jezreel (Odessa) 36-05.50, 15. Zamora, David (Andrews) 35-08.50, 16. Gonzales, Joaquin (Permian) 35-06.00

  
terry@permiansports.com | Follow us on Twitter and Facebook: @PermianSports

 

Digiprove sealCopyright protected by Digiprove © 2020
permian spots sponsoring
error

SPREAD THE MOJO

error: Content is protected !!