Odessa Permian Sports

Mojo Rocks West Texas Relays

ODESSA, TX – In the 76th annual running of the West Texas Relays, Permian’s Girls finished second with the Boys took third in team total scores at Ratliff Stadium on Friday.  Jake Parchman, Daveja Wilson, Maria Jimenez, Adrian Davila, and Paloma Black all took first place in their events.  The Mojo Girls won the 4×100 and 4×400 relays, as well.

GIRLS

Team Scores:
1. Midland High (132), 2. Permian (110), 3. Odessa High (83), 4. Presidio (78), 5. Midland Lee (56.50), 6. Abilene High (55), 7. San Angelo Central (47), 8. Lubbock Estacado (34.50), 9. Hereford (20), 10. El Paso Riverside (4)

100 Meter Dash:
1. Wilson, Daveja (Permian) 12.44, 2. Conor, Ty’Trice (Estacado) 12.75, 3. Felix, Nicole (Presidio) 12.99, 4. Black, Paloma (Permian) 13.11, 5. Gibson, MC Kenzie (Lee) 13.12, 6. Belcher, Maya (Lee) 13.25, 7. Payton, Malaysia (Estacado) 13.34, 8. Tate, Christalynn (Lee) 13.50, 9. Delgado, Alyssa (Central) 13.64, 10. Savage, Jabreonia (Permian) 13.65, 11. Girsch, Jill (Central) 13.90, 12. Mendoza, Giselle (OdessaO) 13.94, 13. Lares, Lizeth (Odessa) 14.10, 14. Rendon, Desiree (Riverside) 14.16, 15. Orosco, Angelynne (Midland) 14.22

200 Meter Dash:
1. Valenzuela, Daniela (Presidio) 25.83, 2. Bracken, Brielle (Midland) 26.43, 3. Egwu, Joy (Midland) 26.92, 4. Sprague, Diamonique (Midland) 26.93, 5. Adams, Eboni (Estacado) 26.96, 6. Black, Paloma (Permian) 27.00, 7. Hall, Keirstyn (Abilene) 27.18, 8. Brown, Symphony (Estacado) 27.35, 9. Walton, Anya (Lee) 27.52, 10. Myers, Alyssa (Central) 28.09, 11. Montez, Rylee (Lee) 28.38, 12. Shaw, Zikyria (Abilene) 28.61, 13. Garza, Isabella (Permian) 29.06, 14. McCorquodale, Addison (Abilene) 29.15, 15. Sotelo, Jasmine (Presidio) 29.21

400 Meter Dash:
1. Jimenez, Maria (Permian) 1:01.66, 2. Ramos, Aniya (Permian) 1:02.20, 3. Valles, Alejandra (Presidio) 1:02.43, 4. Ebengo, Perside (Abilene) 1:03.07, 5. Miller, Amadria (Estacado) 1:03.46, 6. Bodden, Zoie (Central) 1:04.39, 7. McCright, Callie (Lee) 1:04.46, 8. Thompson, Sofia (Lee) 1:04.51, 9. Gonzales, Mya (Permian) 1:04.69 10. Byford, Paige (Odessa) 1:04.75

800 Meter Run:
1. Escontrias, Nathalia (Odessa) 2:24.12, 2. Valles, Alejandra (Presidio) 2:27.01, 3. Lujan, Odalis (Odessa) 2:30.13, 4. Howard, Raeley (Permian) 2:32.08, 5. Bessent, Jenna (Abilene) 2:32.34, 6. Williams, Makayla (Midland) 2:33.41, 7. McDaniel, Decasa (Abilene) 2:35.66, 8. Ford, Aleisha (Odessa) 2:36.48, 9. Munezero, Francine (Abilene) 2:36.70, 10. Long, Hanna (Lee) 2:38.76, 11. Dominguez, Malarie (Hereford) 2:39.56, 12. Magallen, Yliana (Central) 2:40.45, 13. Garcia, Katelynn (Central) 2:41.28, 14. Soto, Katelin (Hereford) 2:41.68, 15. Trevino, Rubie (Hereford) 2:42.87, 16. Brito, Nydia (Permian) 2:44.59

1,600 Meter Run:
1. Tate, Kari (Midland) 5:37.27, 2. Lujan, Odalis (Odessa) 5:45.91, 3. Maldonado, Amber (Hereford) 5:46.42, 4. Mendez, Jasmin (Abilene) 5:48.17, 5. Murillo-Martinez, Marian (Odessa) 5:53.44, 6. Long, Hanna (Lee) 5:53.72, 7. Bingham, Bailey (Lee) 5:56.78, 8. Munezero, Francine (Abilene) 5:58.80, 9. Howard, Raeley (Permian) 6:00.34, 10. Lopez, Ayali (Central) 6:01.48, 11. Garcia, Katelynn (Central) 6:01.83, 12. Trevino, Rubie (Hereford) 6:02.09, 13. Palma, Angelica (Odessa) 6:02.52, 14. Dominguez, Malarie (Hereford) 6:03.83, 15. McDaniel, Decasa (Abilene) 6:04.03, 16. Brito, Nydia (Permian) 6:04.11

3,200 Meter Run
1. Maldonado, Amber (Hereford) 12:17.68, 2. Mendez, Jasmin (Abilene) 12:21.61, 3. Mendoza, Kayla (Odessa) 12:27.18, 4. Bingham, Bailey (Lee) 12:29.34, 5. Tate, Kari (Midland) 12:39.37, 6. Bessent, Jenna (Abilene) 12:45.12, 7. Palma, Angelica (Odessa) 12:47.92, 8. Trevino, Rubie (Hereford) 13:15.18, 9. Lopez, Ayali (Central) 13:15.98, 10. Hernandez, Sarah (Midland) 13:19.61, 11. Hernandez, Kaityln (Permian) 13:21.21, 12. Mathis, Kendall (Permian) 3:26.75, 13. Murillo-Martinez, Marian (Odessa) 13:35.17, 14. Mack, Montana (Lee) 13:36.92, 15. Conejo, Karimme (Lee) 13:40.19

100 Meter Hurdles:
1. McBride, Jade (Midland) 16.72, 2. Weaks, Arwen (Permian) 17.13, 3. Gonzalez, Taylor (Midland) 17.26, 4. Whatley, Nickilah (Hereford) 17.28, 5. Vincent, Sydney (Midland) 17.45, 6. Longoria, Amberly (Odessa) 17.93, 7. Carrasco, Katrina (Permian) 18.73, 8. Baker, Kinsley (Central) 18.80, 9. Galindo, Naileah (Odessa) 19.00, 10. Perez, Lauren (Riverside) 19.23, 11. Uren, Hannah (Permian) 19.68, 12. Hernandez, Natalie (Odessa) 20.31

300 Meter Hurdles:
1. McBride, Jade (Midland) 48.45, 2. Gonzalez, Taylor (Midland) 49.29, 3. Escontrias, Nathalia (Odessa) 49.66, 4. Weaks, Arwen (Permian) 49.68, 5. Baker, Kinsley (Central) 51.51, 6. Ceballos, Jazlynn (Permian) 51.74, 7. Uren, Hannah (Permian) 52.17, 8. Vincent, Sydney (Midland) 52.39, 9. Wiggins, Kaitlyn (Lee) 52.63, 10. Whatley, Nickilah (Hereford) 54.97

4×100 Meter Relay:
1. Permian (48.52), 2. Midland (49.28), 3. Midland Lee (49.67), 4. Lubbock Estacado (49.89), 5. Abilene High (50.14), 6. Odessa High (50.70), 7. San Angelo Central (51.05), 8. Presidio (52.77), 9. Hereford (53.18), 10. El Paso Riverside (54.78)

4×400 Meter Relay:
1. Permian (4:05.39), 2. Presidio 4:10.66, 3. Odessa High 4:15.17, 4. San Angelo Central 4:17.71, 5. Midland High 4:18.68, 6. Abilene High 4:20.97, 7. Midland Lee 4:21.59, 8. Hereford 4:27.25, 9. Lubbock Estacado 4:33.25, 10. El Paso Riverside 4:45.43

High Jump:
1. Jaquez, Gaby (Odessa) 5-02.00, 2. Byford, Paige (Odessa) 5-02.00, 3. Mayberry, Peyton (Central) 5-00.00, 4. Harris, Tyra (Permian) 4-10.00, 5. Contreras, Yasmine (Central) 4-10.00, 6t. Brown, Symphony (Estacado) 4-08.00, 6t. Fouonji, Loredana (Lee) 4-08.00, 8. Sanchez, Alex (Presidio) 4-08.00, 9. Lopez, Lizmary (Riverside) 4-08.00, 10t. McDaniel, Decasa (Abilene) 4-06.00, 10t. Sanchez, Amy (Presidio) 4-06.00

Long Jump:
1. Black, Paloma (Permian) 17-04.75, 2. Valenzuela, Daniela (Presidio) 16-10.00, 3. Mayberry, Peyton (Central) 16-09.00, 4. Ebengo, Perside (Abilene) 16-03.00, 5. Conor, Ty’Trice (Estacado) 16-02.25, 6. Fotis, Skylar (Lee) 16-02.00, 7. Ramos, Aniya (Permian) 16-00.50, 8. Gibson, MC Kenzie (Lee) 15-10.50, 9. Bracken, Brielle (Midland) 15-10.00, 10. Adams, Eboni (Estacado) 15-09.50, 11. Shaw, Zikyria (Abilene) 15-08.50, 12. Allelo, Jaclyn (Abilene) 15-07.00, 13. Wilson, Daveja (Permian) 15-06.00, 14. Girsch, Jill (Central) 15-04.00, 15. Gonzalez, Taylor (Midland) 14-10.50

Triple Jump:
1. Ebengo, Perside (Abilene) 37-05.00, 2. Valenzuela, Daniela (Presidio) 36-04.50, 3. Ramos, Aniya (Permian) 34-07.75, 4. Belcher, Maya (Lee) 34-00.50, 5. Mayberry, Peyton (Central) 33-05.75, 6. Walton, Anya (Lee) 33-00.00, 7. Ceballos, Jazlynn (Permian) 32-02.50, 8. Byford, Paige (Odessa) 32-00.50, 9. Barnwell, Kayla (Midland) 31-11.25, 10. Bracken, Brielle (Midland) 31-05.00, 11. Carrasco, Leslie (Presidio) 31-03.50, 12. Navarette, Andrea (Presidio) 31-01.50, 13. Allelo, Jaclyn (Abilene) 31-01.00, 14. Baker, Kinsley (Central) 30-09.25, 15. Otero, Annesa (Riverside) 27-11.50, 16. Carrasco, Katrina (Permian) 26-08.50

  event photos

BOYS

Team Scores:
1. Abilene High (120), 2. Midland Lee (116), 3. Permian (98), 4. Odessa High (91), 5. San Angelo Central (81), 6. Midland High (69), 7. Lubbock Estacado (30), 8. El Paso Riverside (14)

100 Meter Dash:
1. Hafashimana, Enock (Abilene) 11.42, 2. Jones, Antwoine (Estacado) 11.49, 3. Dobbins, Jeremiah (Estacado) 11.53, 4. McWilliams, Cole (Central) 11.61, 5. Wilson, Colton (Abilene) 11.63, 6. White, D’Cambrion (Midland) 11.66, 7. Marquez, Jesse (Riverside) 11.67, 8. Limuel, Terran (Permian) 11.77, 9. Patton, Jacob (Lee) 11.79, 10t. Jordan, Bashir (Lee) 11.83, 10t. Gomez, Michael (Midland) 11.83, 12. Golden, Wyatt (Permian) 11.85, 13. Mannix, Brannan (Midland) 11.88, 14. Davis, Jerry (Estacado) 11.89, 15. Franc, Ningabire (Abilene) 11.93

200 Meter Dash:
1. Gonzalez, Trent (Lee) 23.16, 2. McWilliams, Cole (Central) 23.28, 3. Armendereaz, Deacan (Central) 23.50, 4. Golden, Wyatt (Permian) 23.62, 5. Chiles, Trey (Estacado) 23.79, 6. Garcia, Daniel (Midland) 23.80, 7. Young, Makhilyn (Lee) 24.04, 8. Baze, Kayden (Permian) 24.09, 9t. Perez, Brian’zai (Midland) 24.25, 9t. Houston, Jeshari (Abilene) 24.25, 11. Jordan, Bashir (Lee) 24.26, 12. Flowers, Michael (Midland) 24.28, 13. Ramirez, JC (Odessa) 24.51, 14. Steele, RJ (Estacado) 24.59, 15. Mier, David (Central) 24.61, 16. Garrett, Amarion (Permian) 24.73

400 Meter Dash:
1. Davila, Adrian (Permian) 49.69, 2. Villegas, Daniel (Midland) 50.50, 3. Ozuna, Michael (Midland) 51.13, 4. Vargas, Erik (Odessa) 51.86, 5. Potter, Julian (Central) 52.37, 6. Ramon, Antione (Odessa) 52.57, 7. Alba, Gavin (Midland) 52.74, 8. Hendrix, Mauriece (Estacado) 53.29, 9. Gonzalez, Anthony (Lee) 53.42, 10. Terry, Harper (Permian) 53.49, 11. Hernandez, Jorge (Abilene) 53.94, 12. Bizima, Daniel (Abilene) 54.53, 13. Musukuma, Jack (Permian) 55.02, 14. Rodriguez, Alex (Lee) 55.46, 15. Huffman, Braden (Lee) 55.49

800 Meter Run:
1. Davila, Adrian (Permian) 1:57.92, 2. Bizima, Daniel (Abilene) 2:02.48, 3. Ortiz, Mathew (Odessa) 2:03.60, 4. Givens, Elijah (Odessa) 2:08.69, 5. Huffman, Braden (Lee) 2:09.31, 6. Garcia, Daniel (Abilene) 2:09.98, 7. Harrison, Chandler (Permian) 2:10.09, 8. Milefsky, Nathan (Midland) 2:11.18, 9. Diaz, Alejandro (Odessa) 2:11.20, 10. Hendrix, Mauriece (Estacado) 2:12.06, 11. Rodriquez, Jordan (Abilene) 2:12.57, 12. Briones, Jostin (Riverside) 2:14.08, 13. Silva, Arath (Central) 2:15.77, 14. DeLucas, Justin (Midland) 2:15.89, 15. Tena, Albert (Midland) 2:16.22, 16. Tucker, Steven (Central) 2:16.54, 17. Benavidez, Angel (Permian) 2:18.58

1,600 Meter Run:
1. Lujan, Adrian (Odessa) 4:37.26, 2. Bizima, Daniel (Abilene) 4:44.85, 3. Chavez, Christian (Permian) 4:46.31, 4. Scoggin, Brock (Abilene) 4:49.74, 5. Wislar, Servando (Midland) 4:49.91, 6. Garcia, Daniel (Abilene) 4:53.72, 7. Aguirre, Zander (Permian) 4:57.90, 8. Briones, Jostin (Riverside) 5:02.53, 9. Milefsky, Nathan (Midland) 5:03.37, 10. Tucker, Steven (Central) 5:06.28, 11. Rutledge, Logan (Midland) 5:15.31, 12. Ayala, Paul (Riverside) 5:20.49

3,200 Meter Run:
1. Lujan, Adrian (Odessa) 9:48.74, 2. Garcia, Josh (Permian) 9:57.94, 3. Scoggin, Brock (Abilene) 10:19.48, 4. Valdiviezo, Andrew (Riverside) 10:19.76, 5. Chavez, Christian (Permian) 10:25.30, 6. Wislar, Servando (Midland) 10:26.83, 7. Garcia, Daniel (Abilene) 10:31.26, 8. Rutledge, Logan (Midland) 10:45.72, 9. Rodriquez, Jordan (Abilene) 10:56.09, 10. Aguirre, Zander (Permian) 11:05.25, 11. Perez, Kevin (Riverside) 11:22.45

110 Meter Hurdles:
1. McCracken, Jacob (Midland) 15.30, 2. Monroe, Kyle (Abilene) 15.93, 3. Gonzalez, Anthony (Lee) 16.06, 4. Steele, RJ (Estacado) 16.10, 5. Romero, Christian (Lee) 16.39, 6. Alderson, Ian (Abilene) 16.49, 7. Soto, Stephen (Central) 16.58, 8. Aguirre, Austin (Odessa) 16.71, 9. Saenz, Jaye (Permian) 16.96, 10. Avalos, Juan (Permian) 18.01, 11. Navarrette, Alonso (Odessa) 18.48, 12. Pierce, Devon (Permian) 18.60

300 Meter Hurdles:
1. Brockington, Preston (Midland) 40.33, 2. Alderson, Ian (Abilene) 41.23, 3t. Rios, Luis (Odessa) 42.41, 3t. Monroe, Kyle (Abilene) 42.41, 5. Pierce, Devon (Permian) 42.99, 6. Soto, Stephen (Central) 43.49, 7. Saenz, Jaye (Permian) 44.14, 8. Avalos, Juan (Permian) 44.63, 9. Ross, Jacob (Lee) 44.80, 10. Aguirre, Austin (Odessa) 44.83

4×100 Meter Relay:
1. Midland Lee (42.96), 2. San Angelo Central (43.20), 3. Permian (43.41), 4. Lubbock Estacado (43.45), 5. Midland High (43.53), 6. El Paso Riverside (44.14), 7. Odessa High (44.58)

4×200 Meter Relay:
1. Midland Lee (1:30.21), 2. San Angelo Central (1:30.30), 3. Abilene High (1:31.33), 4. Permian (1:31.96), 5. Odessa High (1:33.19), 6. Lubbock Estacado (1:33.70), 7. El Paso Riverside (1:34.92), 8. Midland High (1:35.43)

4×400 Meter Relay:
1. San Angelo Central (3:24.04), 2. Midland High (3:27.14), 3t. Permian (3:27.50), 3t. Odessa High (3:27.50), 5. Abilene High (3:34.75), 6. Midland Lee (3:40.01), 7. Lubbock Estacado (3:41.52), 8. El Paso Riverside (3:44.56)

High Jump:
1. Ebenstein, Slade (Lee) 6-08.00, 2. Wright, Dylan (Abilene) 6-04.00, 3. Talmadge, Jaryn (Abilene) 5-10.00, 4. Villarreal, Micah (Abilene) 5-08.00, 5. Pierce, Devon (Permian) 5-06.00, 6. Finley, Malik (Central) J5-06.00

Long Jump:
1. Edwards, Jayvian (Odessa) 21-01.00, 2. White, D’Cambrion (Midland) 20-11.75, 3. Ramirez, JC (Odessa) 20-10.00, 4. Hafashimana, Enock (Abilene) 20-02.50, 5. Johnson, Khristian (Abilene) 20-00.75, 6. Finley, Malik (Central) 20-00.25, 7. Williams, Dash (Permian) 20-00.00, 8. Garrett, Amarion (Permian) 19-11.75, 9. Walton, Felton (Midland) 19-06.00, 10. Steele, RJ (Estacado) 19-01.75, 11t. Jordan, Bashir (Lee) 19-01.50, 11t. Chiles, Trey (Estacado) 19-01.50, 13. Tangishaka, Jeandodie (Abilene) 19-00.75, 14. Munoz, Angel (Riverside) 18-07.75, 15. Dale, Isaiah (Central) 18-07.50

Triple Jump:
1. Johnson, Khristian (Abilene) 43-07.00, 2. Ramirez, JC (Odessa) 42-08.50, 3. Romero, Christian (Lee) 42-04.25, 4. Garrett, Amarion (Permian) 42-00.25, 5. Williams, Dash (Permian) 41-11.00, 6. Moy, Thombias (Midland) 40-10.00, 7. Finley, Malik (Central) 40-03.25, 8. Walton, Felton (Midland) 40-02.25, 9. Hawkins, Anthony (Estacado) 39-04.75, 10. Williams, Zaucause (Estacado) 38-09.25

Discus:
1. Parchman, Jake (Permian) 168-06, 2. Gonzales, Charlie (Lee) 157-01, 3. Heller, Zac (Lee) 142-03, 4. Calvery, Nathan (Odessa) 126-10, 5. Wilkins, Devyan (Abilene) 126-08, 6. Sanchez, Jezreel (Odessa) 126-06, 7. Niedecken, Jeffrey (Midland) 123-10, 8. Gonzales, Anthony (Central) 121-02, 9. Whitehill, Garrett (Lee) 119-01, 10. Rodriguez, Angel (Odessa) 115-11

Shot Put:
1. Gonzales, Charlie (Lee) 52-01.00, 2. Bruce, James (Permian) 45-06.50, 3. Gomez, Lucas (Abilene) 44-11.50, 4. Moreno, Carlos (Lee) 44-00.00, 5. Gonzales, Anthony (Central) 43-05.00, 6. Pearson, Braxton (Midland) 42-07.00, 7. Tshilumbayi, Jonathan (Abilene) 42-00.50, 8. Calvery, Nathan (Odessa) 39-09.00, 9. Worgull, Dylan (Abilene) 39-08.50, 10. Loya, Jaime (Riverside) 39-05.50

  
terry@permiansports.com | Follow us on Twitter and Facebook: @PermianSports

 

Digiprove sealCopyright protected by Digiprove © 2020
permian spots sponsoring
error

SPREAD THE MOJO

error: Content is protected !!