Odessa Permian Sports

All-District 2-6A Football Selections

ODESSA, TX – The 2020 All-District 2-6A selection list has been released and members of Permian’s football team received recognition.  Shy Stephens-Deary was named ‘Offensive Newcomer of the Year’, while nine Panthers received ‘First Team’ honors and five made ‘Second Team’.

SUPERLATIVES

District MVP – QB Mikey Serrano, Sr. (Midland Lee)

Offensive MVP – QB Malachi Brown, Sr. (San Angelo Central)

Defensive MVP – LB Wesley Smith, Jr. (Midland Lee)

Offensive Newcomer of YearWR Shy Stephens-Deary, Sr. (Permian)

Defensive Newcomer of Year – DB Noah Hatcher, So. (Abilene High)

Coach of YearJeff Ellison (Permian)


FIRST TEAM (9)

:: OFFENSE ::

Quarterbacks – Malachi Brown, Sr. (Central)*; Mikey Serrano, Sr. (Lee)*; Harper Terry, Sr. (Permian)*

Running BacksPhonzo Dotson, Sr. (Abilene); Daniel Garcia, Sr. (Midland); Makhilyn Young, Jr. (Lee)*; FB Aidan Acosta, Jr. (Lee)

Wide ReceiversShemar Davis, Sr. (Lee); Shy Stephens-Deary, Sr. (Permian)*; Jeshari Houston, Sr. (Abilene); Jalen Leifeste, Sr. (Central); Seth Levesque, Sr. (Central); Terran Limuel, Sr. (Permian); Christian Romero, Sr. (Lee)*

Tight ends – Tyson Moore, Jr. (Abilene)

Offensive Linemen – Keegan Copher, Sr. (Abilene); Chris Muns, Sr. (Central); Cade Owen, Jr. (Permian); Harris Sewell, So. (Permian); Trevor Van Husen, Jr. (Lee); Garrett Whitehill, Jr. (Lee)

UtilityTerran Limuel, Sr. (Permian)

Kicker – Gunner Meade, Jr. (Lee)*
  

:: DEFENSE ::

Defensive Linemen – Kameron Curry, Jr. (Lee)*; Dwayne Huff, Sr. (Central)*; Christian Olivas, Sr. (Lee); William Payne, Sr. (Permian); Ceasar Saldana, Sr. (Central); Dylan Worgull, Sr. (Abilene)

Inside LinebackersTy Casey, Jr. (Central); Elijah Nunez, Sr. (Lee)*; Wesley Smith, Jr. (Lee)*; Jayton Stuckey, Jr. (Abilene)

Outside LinebackersAmarion Garrett, Sr. (Permian)*; Jacob Maltos, Sr. (Lee)

Cornerbacks – Tre Hubert, Sr. (Lee); Corey McCoy, Jr. (Permian)

SafetiesKayden Baze, Jr. (Permian); Noah Hatcher, So. (Abilene)*; Jalon Robertson, Sr. (Lee)

Punter – Ashton Hartsfield, Sr. (Central)


SECOND TEAM (5)

:: OFFENSE ::

Quarterback – Abel Ramirez, Jr. (Abilene)

Running BacksWilliam Bayouth, Sr. (Frenship); Andy Castillo, Sr. (Permian); FB Taija Smith, Jr. (Frenship); Da’King Thomas, Jr. (Abilene)

Wide ReceiversKlein Coker, Sr. (Frenship); Tyler Hill, So. (Odessa); Carson Miller, Sr. (Frenship); Nate Seballos, Sr. (Abilene); Nate Suttle, Jr. (Lee)

Tight End – Perry Gonzales, Sr. (Odessa)

Offensive LinemenCarlos Garcia, Sr. (Lee); Seth Heller, Jr. (Lee); Isaiah Kerma, So. (Frenship); Zach Killam, Jr. (Abilene); Cooper Sheehan, Jr. (Permian)

Utility – Shemar Davis, Sr. (Lee)

Kicker – Anthony Ramirez, Jr. (Abilene)
  

:: DEFENSE ::

Defensive Linemen – Martin Castaneda, Sr. (Lee); Monte’Vious Dobbins, Sr. (Odessa); Marteis Rogers, Sr. (Permian); Eli Salinsas, Sr. (Odessa)

Inside LinebackersBryson McNutt, Jr. (Odessa); Peyton Sharp, Jr. (Permian)

Outside Linebackers – Nathaniel Guzman, Sr. (Abilene); Parker Gwilliam, Sr. (Permian)

Cornerbacks – Brooks Hocut, Jr. (Frenship); Canyon Moses, So. (Lee)

SafetiesBrannan Mannix, Jr. (Midland); Stefano Sanchez, Sr. (Frenship)

Punter – Aaron Hernandez, Sr. (Odessa)


MOJO HONORABLE MENTION (7)

Wide Receiver – Lucas Salazar, Jr.; Cade Tschaunder, Sr.

Defensive Line – Joaquin Gonzales, Sr.; Drake Womack, Jr.

Defensive BackJayden Pruitt, So.; Bryce Woody, So.

Utility – Rodney Hall, So.

 

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020
error: Content is protected !!