Odessa Permian Sports

Texas Class 6A Football Playoffs

Odessa, TX – After a 38-7 loss to Southlake Carroll, Permian’s run came to an end in the Area Round of the Texas High School Class 6A Division I state playoffs.  The bracket was filled with the state’s who’s who among recognized successful football programs.

Click/Tap for Larger Image

Class 6A Division I

State Semifinal
Southlake Carroll (11-1) vs Duncanville (10-1)
Sat 3:00 at Globe Life Park (Arlington)
  
GP North Shore (14-0) vs Austin Westlake (12-0)
Sat 2:00 at Legacy Stadium (Katy)


REGION I

BI-DISTRICT
Midland Lee 66, El Paso Montwood 21
Euless Trinity 44, Timber Creek 20
Allen 34, Plano West 13
S Grand Prairie 38, Lake Highlands 14
Permian 37, El Paso Franklin 26
Southlake Carroll 49, Haltom 14
Lewisville 48, McKinney Boyd 24
Arlington Martin 58, Richardson 14

AREA ROUND
Euless Trinity 56, Mid Lee 49
Allen 20, S Grand Prairie 16
Southlake Carroll 38, Permian 7
Arlington Martin 68, Lewisville 0

REGION SEMIFINAL
Euless Trinity 49, Allen 45
Southlake Carroll 30, Arl Martin 26

REGION FINAL
Southlake Carroll 59, Euless Trinity 35

  
REGION II

BI-DISTRICT
Dallas Skyline 21, Garland Sachse 14
Duncanville 60, Harker Heights 14
Spring Westfield 33, College Park 7
Klein Cain 54, Cypress Woods 26
Rockwall 47, Wylie 7
DeSoto 57, Killeen Shoemaker 32
Spring 42, The Woodlands 21
Klein Oak 30, Cypress Ranch 6

AREA ROUND
Duncanville 49, Dallas Skyline 14
Spring Westfield 42, Klein Cain 24
DeSoto 30, Rockwall 27
Spring 31, Klein Oak 14

REGION SEMIFINAL
Duncanville 56, S. Westfield 0
DeSoto 27, Spring 21

REGION FINAL
Duncanville 56, DeSoto 28

  
REGION III

BI-DISTRICT
Cy-Fair 47, Houston Westside 7
Katy Tompkins 42, Ft Bend Travis 10
GP North Shore 59, Deer Park 7
Pearland Dawson 35, Dickinson 19
Jersey Village 52, Hou Bellaire 0
Ft Bend Ridge Point 56, Katy Seven Lakes 20
Humble Atascocita 54, Pasadena Dobie 14
Pearland 44, Clear Springs 37

AREA ROUND
Katy Tompkins 51, Cy-Fair 28
North Shore 38, Pearland Dawson 7
Ridge Point 34, Jersey Village 21
Humble Atascocita 21, Pearland 6

REGION SEMIFINAL
 GP North Shore 47, Katy Tompkins 22
Ridge Point 55, Atascocita 45

REGION FINAL
North Shore 56, Ridge Point 14

   
REGION IV

BI-DISTRICT
Round Rock 35, Lake Travis 21
Cibolo Steele 50, San Antonio Madison 3
Laredo United South over 2, San Antonio Harlan 0
Mission 27, San Benito 18
Austin Westlake 57, Round Rock Cedar Ridge 14
Smithson Valley 24, San Antonio Reagan 20
San Antonio Stevens 22, Laredo United 12
Harlingen 36, Edinburg North 3

AREA ROUND
Cibolo Steele 26, Round Rock 19
Laredo United S 42, Mission 41
Austin Westlake 62, Smithson Valley 3
San Antonio Stevens 28, Harlingen 21

REGION SEMIFINAL
Cibolo Steele 41, Laredo United South 17
Austin Westlake 71, San Antonio Stevens 14

REGION FINAL
Austin Westlake 34, Cibolo Steele 0

   

Digiprove sealCopyright secured by Digiprove © 2020
error: Content is protected !!