Odessa Permian Sports

Odessa Invitational XC Meet

Odessa, TX – Home Sweet Home for the Permian Boys cross country team as they took First Place in the Odessa Invitational held at University of Texas – Permian Basin course on Thursday.

Mojo captain Christian Chavez (16:30.84) claimed the top spot in individual performance.  Andy Sotelo (17:45.34) grabbed fifth place and Adriel Hinojos (17:58.72) placed seventh to secure Top 10 finishes.

Raeley Howard (20:01.59) finished second and Kendall Mathis (21:34.81) took sixth for Top 10 honors in the Girls division. It should be noted that Permian competed without its full complement of runners.
   

Team Results

BOYS RESULTS
1. Permian – 38
2. Odessa High – 65
3. Wolfforth Frenship – 75
4. Abilene High – 82
5. Lubbock Cooper – 103
6. San Angelo Central – 108

GIRLS RESULTS
1. Wolfforth Frenship – 51
2. Lubbock Cooper – 65
3. San Angelo Central – 85
4. Abilene High – 96
5. Odessa High – 106
6. Permian – 112
8. Midland Lee – 179
    

Individual

BOYS RESULTS

1. Chavez, Christian (Permian) 16:30.84
2. Lujan. Adrian (Odessa) 16:51.75
3. Villa, Andruw (Abilene) 17:00.75
4. Flotte, Joseph (Odessa) 17:40.03
5. Sotelo, Andy (Permian) 17:45.34
6. Turey, Collin (Frenship) 17:49.53
7. Hinojos, Adriel (Permian) 17:58.72
8. Camacho, Alex (Odessa) 18:03.97
9. Sisco, Aidan (Cooper) 18.04.24
10. Banks, Christopher (Central) 18:11.38
11. Garcia, Luke (Permian) 18:19.78
12. Scoggin, Brock (Abilene) 18:26.50
13. Armstrong, Jake (Frenship) 18:36.94
14. Conwright, Elyjah (Permian) 18:38.06
15. Jackson, Jalon (Frenship) 18:43.69
16. Letkeman, Travis (Cooper) 18:51.03
17. Morrison, Gavin (Frenship) 18:54.59
18. Stevens, Ross (Abilene) 19:08.12
19. Gonzales, Nichols (Abilene) 19:12.66
20. Long, Jared (Cooper) 19:15.62
21. Espinoza, Sebastian (Central) 19:16.43
22. Jurado, Jamison (Central) 19:23.31
23. Izzi, Kevin (Cooper) 19:25.84
24. Gordon, Zachary (Frenship) 19:31.84
25. Lujan, Miguel (Odessa) 19:36.37

33. Garcia, Jesse (Permian) 19:59.25
   

GIRLS RESULTS

1. Zint, Faith (Frenship) 20:24.69 
2. Howard, Raeley (Permian) 21:01.59
3. Moore,Devin (Frenship) 21:29.66 
4. Mack, Montana (Lee) 21:12.90
5. Murray, Marin (Abilene) 21:34.31
6. Mathis, Kendall (Permian) 21:09.40
7. Maruquin, Zoe (Cooper) 21:37.15
8. Allen, Audrey (Frenship) 21:38.24
9. Maruquin, Sydney (Cooper) 21:39.81
10. Nava, Elena (Central) 22:10.41
11. Alaniz, Sabrie (Abilene) 22:13.00
12. Lujan, Odalis (Odessa) 22:22.31
13. Harris, Jordan (Central) 22:24.18
14. Welch, Mackenna (Cooper) 22:33.12
15. Palma, Angelica (Odessa) 22:34.21
16. Moreno, Alyssa (Cooper) 22:37.34
17. Brewster, Alyssa (Central) 22:40.94
18. Rivas, Erin (Frenship) 22:48.38
19. Tyson, Emily (Cooper) 22:56.06
20. McMillan, Makenna (Central) 23:03.66
21. Coronado, London (Frenship) 23:04.12
22. Gonzales, Amada (Odessa) 23:04.72
23. Bessent, Molly (Abilene) 23:05.09
24. Chevez, Nesly (Cooper) 23:09.66
25. Huynh, Jolie (Central) 23:14.91

32. Scott, Abby (Permian) 23:49.09 
35. Garcia, Briannah (Permian) 24:00.18 
37. Ramirez, Jazlynn (Permian) 24:07.37 
50. Jones, Bailey (Permian) 25:24.31
57. Garcia, Mikayla (Permian) 27:11.78

   

Digiprove sealCopyright protected by Digiprove © 2020
error: Content is protected !!